Praktyki, staże i wolontariaty, a RODO - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
POZ+ wymaga modyfikacji
Biuro Federacji PZ, 2020-06-10 20:59:21

Relacja z debaty Kongresu Wyzwań Zdrowotnych na temat POZ

- Dobrze, że realizujemy ten pilotaż, ale nie jest to program, który w obecnej formie można wdrożyć w całej podstawowej opiece zdrowotnej - ocenił pilotaż POZ PLUS prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski podczas debaty na temat podstawowej opieki zdrowotnej, zorganizowanej 10 czerwca w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Tegoroczna edycja tego wydarzenia, ze względu na epidemię koronawirusa, odbywa się online i trwa od 14 maja do 14 lipca 2020 r. Jednym z zagadnień poruszanych na tym panelu była analiza efektów pilotażu POZ PLUS po roku jego działania. Jacek Krajewski zaznaczył, że sama idea programu, mającego służyć m.in. zwiększeniu kompetencji lekarza POZ i wprowadzenia elementów opieki koordynowanej, jest dobra. Jednak jego zdaniem pilotaż ma wiele mankamentów.
- Obecni realizatorzy POZ PLUS nie są grupą reprezentatywną dla całego POZ - podkreślił Krajewski. - Są to przede wszystkim podmioty należące do sieci oraz łączące POZ z AOS. Brakuje takich, które realizowałyby „czysty” POZ, dlatego wnioski z pilotażu nie będą miarodajne. W obecnym kształcie jest on możliwy do realizacji jedynie w podmiotach dysponujących ponad przeciętnym potencjałem kadrowym i lokalowo-sprzętowym, niereprezentatywnym dla POZ w Polsce.
Wśród zastrzeżeń do programu prezes Porozumienia Zielonogórskiego wyliczał m.in.: wady programu zarządzania chorobą, brak materiałów edukacyjnych dla realizatorów, brak wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami pilotażu oraz zbyt duże obciążenie biurokratyczne dla świadczeniodawców. Np. przeprowadzenie badania bilansowego jest tak czasochłonne, że trudno sobie z nim poradzić bez zatrudniania dodatkowych osób. To problem zwłaszcza dla małych praktyk. Zdaniem Jacka Krajewskiego same bilanse w POZ PLUS prowadzone są tak, jakby ich celem miało być „szukanie choroby”. Tymczasem powinny mieć charakter badań przesiewowych, opartych na EBM i skupiać się na kilku jednostkach chorobowych, które lekarz POZ mógłby skutecznie leczyć we współpracy ze specjalistą. Taka propozycja znalazła się w projekcie Porozumienia Zielonogórskiego POZ OK. Po tym wystąpieniu biorący udział w panelu prezes NFZ Andrzej Niedzielski zapowiedział modyfikację POZ PLUS. Innym zagadnieniem poruszanym w czasie panelu było znaczenie podstawowej opieki zdrowotnej w warunkach zagrożenia epidemiologicznego. W opinii prezesa NFZ to właśnie POZ dźwigała na sobie cały ciężar pierwszego uderzenia pandemii w Polsce (najmniejsza redukcja świadczeń w całym systemie), a także odegrała ogromną rolę z zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT