Kim jest i jakie ma uprawnienia opiekun faktyczny pacjenta - info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. Udostępniamy dla Państwa platformę, dzięki której już teraz mogą Państwo przystępować do Kodeksu RODO info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach. KOMUNIKAT STANDARD OCHRONY MAŁOLETNICH info w części kodowanej serwisu FPZ oraz mailach.
Wiosna e-zdrowia na Lubelszczyźnie
Biuro Federacji PZ, 2023-04-14 10:34:36

Sukces Konferencji Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie. Lekarze masowo przyjechali porozmawiać o opiece koordynowanej

Dwa dni pełne merytorycznych wykładów i warsztatów, wyjątkowi prelegenci i sala wypełniona po brzegi do samego końca – tak można podsumować Konferencję „Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie”. Dwudniowe wydarzenie pozwoliło omówić najpilniejsze potrzeby medycyny rodzinnej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na opiekę koordynowaną – flagowy projekt Ministerstwa Zdrowia.

Ideą wydarzenia było omówienie dynamicznych zmian zachodzących w medycynie rodzinnej i całej ochronie zdrowia, z naciskiem na rozwiązania cyfrowe oraz opiekę koordynowaną. Dotychczas ponad 1000 placówek zgłosiło gotowość do wdrożenia projektu i podpisało umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niekwestionowanym liderem we wprowadzaniu tego przełomowego rozwiązania jest Lubelszczyzna, dlatego drugą edycję Konferencji poświęcono w dużej mierze właśnie temu tematowi. Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców zgromadził przedstawicieli placówek mogących podzielić się obserwacjami z pierwszych miesięcy wdrożenia. Przybyli również lekarze, którzy dopiero rozważają podpisanie umowy z NFZ, aby pozyskać praktyczną wiedzę. „Wiosna e-zdrowia i koordynacji” była polem do dyskusji nie tylko o opiece koordynowanej, ale wszystkich najważniejszych aspektach rozwoju medycyny rodzinnej w Polsce.

Wiosna e-zdrowia

Organizatorzy poświęcili sporo uwagi cyfryzacji w ochronie zdrowia oraz analizie dostępnych narzędzi ułatwiających placówkom ucyfrowienie, nie zabrakło również wątków dotyczących cyberbezpieczeństwa. Mówił o tym m.in. Piotr Bisialski z NASK, który przedstawił zagrożenia czyhające na placówki POZ, wspomniał przy tym o dostępnych rozwiązaniach mających na celu ochronę danych pacjentów. W ramach kontynuacji tematu bezpieczeństwa ochrony danych osobowych poruszono kwestię zasad postępowania w zakresie właściwego pozyskiwania i przechowywania danych pacjentów. Mówili o tym przedstawiciele RS Jamano – podmiotu monitorującego wdrożenie „Kodeksu postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych”, który jako pierwszy w Polsce został przygotowany przez Federację Porozumienie Zielonogórskie. Omówiono też dostępne systemy medyczne oraz rozwiązania ułatwiające placówkom medycznym zarządzanie procesem leczenia.

- Każdy kto mnie zna wie, że rozwiązania cyfrowe w ochronie zdrowia są dla mnie ważne i staram się technicznymi nowinkami zarażać lekarzy należących do mojego Związku. Dlatego nie mogło na naszej Konferencji zabraknąć tego tematu, szczególnie, że w zasadzie od niego powstała idea Wiosny (w pierwszej edycji). Tu chcę podziękować Ministrowi Januszowi Cieszyńskiemu za wsparcie, ponieważ dzięki jego zaangażowaniu mogliśmy gościć przedstawiciela NASK. Realizowane będę również szkolenia z cyberbezpieczeństwa docelowo w każdej placówce POZ w Polsce – mówi Tomasz Zieliński, Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Zaznacza też, że naturalnym rozszerzeniem tegorocznej edycji Konferencji była opieka koordynowana, w której chęć udziału wyrazili wybitni prelegenci i promotorzy tej idei.

Wiosna koordynacji

Opieka koordynowana w POZ zajęła istotne miejsce w agendzie Konferencji. Wydarzenie uświetniła prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz – Migas, która pierwszego dnia wzięła udział w panelu dyskusyjnym z Prezesem Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. Podczas rozmowy omówiono zalety i praktyczne elementy opieki koordynowanej, a uczestnicy Konferencji mogli zadawać pytania czy dzielić się swoimi doświadczeniami. Pełna sala (ponad 200 osób) i las rąk osób chętnych do przekazania swojej opinii świadczą o ogromnej potrzebie dyskusji nad przełomowym dla POZ projektem oraz konieczności podejmowania tego tematu przez osoby będące liderami i promotorami tej idei.

Prof. Mastalerz – Migas aktywna była również drugiego dnia Konferencji, poprowadziła bowiem sesję warsztatową na temat diagnostyki, farmakoterapii i tworzenia zaleceń dla pacjentów diabetologicznych oraz kardiologicznych. W sesji udział wzięli również prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek - Matuszek oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Zapolski. Tak jak się spodziewano, sesja warsztatowa zgromadziła pełną salę zainteresowanych.

O korzyściach z opieki koordynowanej mówił uczestnikom Tomasz Zieliński, odpowiadając na najbardziej nurtujące pytania. Prezes Lubelskiego Związku poruszył też kwestię realizacji programu profilaktyki CHUK.

- Jestem szczęśliwy, że udało nam się zgromadzić tak wielu lekarzy z Lubelszczyzny, ale nie tylko, aby porozmawiać o rozwoju opieki nad pacjentem, a tym samym poprawie jakości leczenia w ramach POZ. Jako zwolennik opieki koordynowanej czuję się odpowiedzialny za to, aby korzystać z każdej okazji, która pozwala środowisku przybliżać ten temat. Jestem dumny tym bardziej, że nasza konferencja zgromadziła wybitnych prelegentów, którym również zależy na rozwoju medycyny rodzinnej w Polsce. Dobro pacjenta nie jest dla nas hasłem, ale realną wartością i razem chcemy do tego dążyć – podsumowuje Tomasz Zieliński. Dodaje również, że udało się zmienić podejście nieprzekonanych dotąd lekarzy, co pokazuje sens bezpośrednich spotkań i rozmów z praktykami.

Dwa dni wypełnione wiedzą i wymianą doświadczeń. Ponad 200 uczestników, niezliczona ilość zakulisowych rozmów. Jak zgodnie mówi Zarząd Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, sukces tej konferencji to ogromna liczba osób chętnych do podnoszenia swojej wiedzy o opiece koordynowanej. A to jakość i bezcenna wartość dla pacjenta.


Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu partnerów: Astra Zeneca, Abbott, Diagnostyka, Kamsoft, dr Eryk, Klosterfrau, POLMED, Essity, Centrum Medyczne Luxmed, MyDr EDM. Patronat medialny objął portal Co w zdrowiu.
Galeria zdjęć


ZWIĄZKI      LINKI      PARTNERZY      REKLAMA      KONTAKT